Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Kemiğin dev hücreli tümörü | Yazdır |

KEMİĞİN DEV HÜCRELİ TÜMÖRÜ

Kemiğin dev hücreli tümörü, iyi huylu agresif seyir gösteren bir kemik tümörüdür. Dev hücreli tümör (Giant Cell Tumor), sıklıkla 20-40 yaş arası erişkin hastalarda görülmektedir. Büyüme plakları açık çocuklar ile 65 yaş üstü hastalarda pek görülmemektedir.

Hastalık her kemikte görülebilmekte midir?

Hastalık sıklıkl kemiklerin uç kısımlarda yerleşmektedir. En sık dize yakın bölgede femur dediğimiz uyluk kemiği alt ucunda veya tibia dediğimiz baldır kemiği üst ucunda yerleşmektedir. Yine uzun kemiklerin el bileği, kalça ve diz eklemine yakın bölgeleri ile Omurların pelvis birleşme bölgesinde de görülmektedir.

Kemiğin Dev hücreli tümörüne ne yol açmaktadır?

Tümörün, travma yada ailevi geçi ile ilgisi bilinmemektedir. Diet ve çevresel faktörlerinde kemiğin dev hücreli tümörünün gelişiminde rolu yoktur. Dev hücreli tümörün kendiliğinden geliştiği ileri sürülmektedir.

Kemiğin Dev hücreli tümörünün bulguları nelerdir?

En belirgin bulgu ağrıdır. Ağrı, başlangıçta özellikle aktivite ile artıp istirahatta artmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise istirahatte de ağrı hissedilir. Hastalarda, kemik dev hücreli tümörünün komşu olduğu eklemde de hareketle ağrı hissedilmektedir. Bazen şişlikte görülür. Yine kemiği kırıldığı olgularda şiddetli ağrı ve şişlik görülür.

Kemiğin Dev hücreli tümörünün yapısı nedir?

Dev hücreli tümör denilmesinin nedeni, mikroskop altında incelendiğinde birden fazla hücrenin birleşmesi ile oluşan dev hücrelerin görülmesidir. Birçok kemik tümöründe mikroskopide tek tük dev hücre görülmesine rağmen kemiğin dev hücreli tümöründe bu dev hücreler yaygın olarak görülmektedir.

Kemiğin Dev hücreli tümörü tanısı nasıl koyulur?

Hastanın şikayetleri ve muayaene bulguları sonrasında laboratuvar testleri ve radyolojik incelemeler yapılır. Radyografi, Bilgisayarlı Tomografi ve Magnetik Rezonans (MR) tetkiki ile tanı koyulur.

Kemiğin Dev hücreli tümörü tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi cerrahidir. Tedavide tümörün kuretajı ve greftleme yapılırsa tekrarlama oranı %50 ler kadar yüksek olmaktadır. Bu nedenle yüksek devirli burr ile kuretaj, hidrojen peroksit yada fenol uygulaması veya kemik çimentosu ile defektin doldurulması ile tekrarlama %10 lara kadar düşebilmektedir. Daha agresif seyirli tümörlerde blok olarak çıkarma ve kemik allogrefti yada protez uygulamalrı gündeme gelebilir.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (0)
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.