Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Enkondrom (İyi Huylu Kıkırdak Tümörü) | Yazdır |

ENKONDROM (İYİ HUYLU KIKIRDAK TÜMÖRÜ)

Enkondrom, kemiğin içinde gelişen iyi huylu kıkırdak tümörüdür. Enkondrom, çocukluk çağında başlayıp gelişir. Erişkinlikte tümör ilerlemeyi durudurup çoğunlukla sessiz kalır.

Enkondrom, kaç yaşlarda ve hangi kemiklerde görülür?

Enkondroma, 10-20 yaşlarda görülür. Sıklıkla el ve ayak küçük kemiklerinde görüldüğü gibi kol kemiği (humerus) ve uyluk kemiğinde de (femur) görülür. Enkondrom, vücudun tek bir kemiğinde görüldüğü zaman kanseröz forma dönme olasılığı düşüktür. Birden fazla enkondromun olduğu Olier Hastalığı yada Mafucci Hastalığı gibi multipl enkondromatosis olgularında kanseröz dönüşüm biraz daha sık görülür.

Enkondromun bulguları nelerdir?

Enkondrom, el ve ayak kemiklerinde görüldüğünde parmaklarda şekil bozukluğu, patolojik kırıklar ve kırığa bağlı ağrı görülebilir. Normalde, enkondrom ağrısızdır. Ağrı varsa yada tümörde büyüme görülürse tümör, kanseröz dönüşüm açısından dikkatlie incelenmelidir.

Enkondrom tanısı nasıl koyulur?

Enkondrom, sıklıkla çekilen radyografilerde tesadüfen saptanır. Enkondroma olgularında, direk radyografi dışında MR ve kemik sintigrafisi tetkiki de yapılır. Kemik sintigrafisinde normal yada hafif artmış tutulum görülür. Sıklıkla tanı radyolojik tetkikler koyulup biyopsiye sadece şüpheli olgularda ihtiyaç duyulur. Ayırıcı tanı için ortopedi uzmanı kan tetkikleri de isteyebilir.

Enkondroma nasıl tedavi edilir?

Bulgu vermeyen, sessiz tümörlerde genellikle tedavi gerekmez. Bu enkondromalar, ilk görüldüğünde sessiz olduğunu doğrulamak için 1-2 yıl radyolojik ve klinik takibi yapılır. Eğer, enkondromada kanseröz dönüşüm, patolojik kırık ve deformite var ise veya patolojik kırık  yüksekse cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi de tümör çıkarılır ve boşluk kemik grefti ile doldurulur. Kondrosarkomaya dönüşmüş olgularda tutulmuş bölgedeki kemik blok olarak çıkarılır.

Anahtar kelimeler: enkondrom, enkondromatosis, enchondroma, iyi huylu kıkırdak tümörü, el kemikleri kıkırdak tümörü, ortopedi uzmanı

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (2)
  • Emel kurt  - Kitle
    Humerus bas kesimi medialde yaklasik 26x20 mm boyutlarinda T1A hipo,T2A sekanslarda hiperintens ancak icerisinde kalsifikasyonlara ait milimetrik hipo intens alanlarin izlendigi keskin sinirli dar geçis yapan ekzanterik yerlesimli Kitle lezyonu izlenmistir.bunun oncelikle enkondoroma ait oldugu dusunulmustur. Akromioklavikuler eklemde dejeneratif hipertrofik gorunum izlenmistir. Sub deltoid bursada, subakromianl bursada minimal art is effuzyon izlenmistir. Esimin MR Sonucu Yukarida ki gibidir.sizden ricam bu sonucu yorumlamaniz. Yukarida yazan kitlenin ne derece de ciddi oldugunu, riskli bir durumun olup olmadigini Kötü Huylu bir Kitle olabilir mi. nasil bir yol izlememiz gerektigi konusunda bilgi verirseniz Cok memnun olurum. Simdiden ilginiz icin tessekkur ederim.
  • DrSerefAktas
    Genel olarak enkondromalarda izlem yeterli olmakla beraber tanıdan emin olmak için gerekli incelemeler doktorunuzca yapılabilir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.