Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Egzositoz (Osteokondrom) | Yazdır |

Egzositoz (Osteokondrom)

Egzositoz nedir?

Egzositoz,. kemiğin dış yüzeyinde çıkıntı şeklinde görüntü veren iyi huylu tümörlerdir. Çocukluk yaş grubunda sıktır. Kemik çıkıntının  üzeri kıkırdak tabakası ile örtülüdür.

Egzositoz nasıl oluşur?

Büyüme plağındaki hücrelerin migrasyon ve çoğalması ile oluştuğu ileri sürülmektedir. Takip edilen olgularda yaşın ilerlemesi ile birlikte tümörün büyüme plağından uzaklaştığı görülmektedir.

Egzositoz vücudun neresinde görülür?

Egzositoz, en sık; humerus, femur ve tibianın metafizlerinde olmakla beraber tüm kemiklerde görülebilir.

Egzositozun bulguları nelerdir?

Egzositozlar, kemiğin cilde yakın seyrattiği bölgelerde ele gelen sert kemik çıkıntı şeklinde bulgu verirler. Yerleşim yerlerine bağlı olarak bazen eklem hareketlerinde kısıtlılığa yol açabilirler.

Egzositozlarda radyolojik bulgular nelerdir?

Genel olarak direkt radyografilerde kolayca saptanırlar. Ani büyüme gösteren yada ağrının iştirak ettiği egzositozlarda usg yada MR tetkiki ile bursit / kıkırdak doku kalınlaşması ayrımı yapılabilir.

Egzositozlar kötü huylu tümöre dönebilir mi?

Nadir olmakla beraber, malign transformasyon, 20- 40 yaşlarda görülebilir. Egzositozu büyüklüğünden ziyade üstünü kaplayan kıkırdak yapının kalınlığı önem arzeder. 2 cm üstü kıkırdak kalınlığı malign transformasyon açısından alarme ederken 1-2 cm arası kıkırdak kalınlığı yakın takip edilmelidir.

Egzositozda tedavi nasıl uygulanır?

Hastalarda fonksiyonel açıdan kayıp, kozmetik kaygı yok ve malign transformasyon riski de görülmüyorsa takip yeterli olmaktadır. Aksi durumlarda cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (0)
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.